Kolmapäev, 24. aprill 2024
Tundega tembitud segu moodsast ühenduvusest ja traditsioonidest
Tänapäevane esindusauto, sobib ka pere esimeseks autoks
Tõeliselt vinge turva-ja mugavusvarustus juba baastasemel
Odavaima, D3 2.0L 150 hj Kinetic MT6 hind alates 38 800 eurost

Volvo S90

Viis aastat tagasi alustas Volvo puhtalt lehelt, asudes arendama uudset modulaarplatvormi. Eesmärgid seati soliidsed: aastaks 2020 nulltolerants raskete liiklusõnnetuste osas, aastaks 2025 maailma juhtivaks elektriautode tootjaks. 2014. aastal valmis esimene uue generatsiooni Volvo – suur luksusmaastur XC90. Tänavu tuvustas Volvo 90-seeria noobelsedaani ja -mahtuniversaali. Uus ajastu on jõudnud, aeg paradigma muutuseks on käes.

S90, Volvo uue 90-seeria sedaan on auto, mille puhul saab öelda, et mõtteviis on muutumas: neid tootjaid, kes suudavad pakkuda mõistliku hinnaga tipptehnoloogilisi lahendusi, mis on integreeritud traditsiooniliste, luksusautodele omistatavate väärtustega, ei ole üleliia mitu. Volvo on näiliselt mängleva kergusega selle trikiga hakkama saanud.

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Kui faktides tuhnida, siis ei ole see Volvo ajaloos esimene kord number üheksaga algava sedaani ja mahtuniversaaliga välja tulla. 1990. aastal esitleti esmakordselt S/V 900 perekonda ehk mõne mööndusega tänase 90 seeria eelkäijaid. Nii nagu täna asendab 90 tootmises 70-seeria, tuli tookord üheksasada seitsmesaja asemele.

Kui alguses oli nii vana kui uus mudeliseeria pea identse kandilise välimusega – uuendati peamiselt mootorivalikut: lihtsamad mudelid reasneljase, luksuslikumad reaskuuesega – siis aastal 1994 sai Volvo 900 seeria juba äratuntavalt oma näo, mil mõnevõrra kitsam nina- ja tuledejoon. 900 seeria autosid toodeti aastani 1998, ühtekokku poolteist miljonit eksemplari. Siis tuli uus generatsioon, mis sai nimeks Volvo S/V80.

Nii, et – võta või jäta – Volvol on ilmselt täielik õigus öelda, et ajaloos esimest korda on sündinud S/V 90 seeria. Päris kindel on seegi, et nii nooblilt pehme joonega sõiduvahendit pole Volvo majast kah aastakümneid tulnud.

DSC_4354_5_6_Vibrant

[toggle title=”PROOVISÕIDUAUTO TEHNILISED ANDMED” load=”hide”]Volvo S90 T6 Inscription

Mootor: 2-liitrine, topeltülelaadimisega R4 otto
Võimsus: 235 kW/320 hj @ 5700 p/min
Pöördemoment: 400 Nm
Aeg 0-100 km/h: 5,9s
Tippkiirus: 250 km/h

Keskmine “ametlik” kütusekulu: 7.2 l/100 km
Reaalne kombineeritud kulu: 8.5 l/100 km
CO2 pääst: alates 165 g/km

Tühimass: 1540kg
Pikkus/laius/kõrgus: 4963/1879/1443 mm
Telgede vahe: 2941 mm

Pakiruumi maht 500l
Koos põrandaaluse panipaigaga: 537l
Kütusepaagi maht: 60l

Testauto hind: 60 600 eurot

[/toggle]

[dropcap]VÄLIMUS [/dropcap]Volvole on mõnigi kord ette heidetud, et töö vormistamisele ja kaunistamisele ei pööra nad just üleliia tähelepanu. Nagu hea perenaine – kartul ja hakklihakaste on maitsvad üleliigse garneeringutagi ning porgandipiruka kastab vahukoore sisse vaid peast veidi imelik. Söök on söömiseks, auto on sõitmiseks. Ja võib seega olla ka kandiline!

S90 ja V90 oma tõeliselt moodsa väljanägemisega veenavad, et ajad on muutunud. Kui tahad võistelda M-B, BMW, Lexuse, Jaguari… kasvõi Cadillaciga, siis tee nad tümaks; ja löö algatuseks välimusega. Ja siinkohal ei räägi me ainult “Thori haamrist”, eriskummalisest tuledekujust, mis on vaieldamatult Volvo uue generatsiooni sõiduautode DNA üks väljapaistvamaid detaile.

S90 on lai ja madalalt mõjuv (aga mitte madal!) auto, mille pehmust rõhutavad atleetlikud jooned. Need, kes nurisevad, et tagumine osa langeb ansamblist välja – te eksite. Küsisime sõltumatutelt disaineritelt: just selline peakski välja nägema kaasaegne auto – samaaegselt funktsionaalne ja üllatavate nüanssidega tervik.

Tõsi, 500-liitrine pakiruum pole just maailma suurim, aga vabandust, mida te kavatsete noobelautoga vedada? Külmkappi? Ahjupuid? Unustage ära. See on luks, mitte loks!

KLIKI PILDID SUUREMAKS!

[dropcap]OLEMUS [/dropcap]Rääkides disainist sisuliselt, kasutajasõbralikkuse seisukohast, siis 4963mm pika, 2019mm laia ning 1433mm kõrge ja 2941mm teljevahega sõiduki võimaluste hindamiseks ei pea olema füüsik, et numbrimaagiat mõista. Loomulikult on esikohal sõiduomadused: S90 on väga mõnus sõita; aga sõitmisega peaks kaasnema tunne, et auto ei väsita vaid toetab juhi püüdlusi. Taas võib Volvole suurepärase hinde panna.

Pikk teljevahe võimaldab tagaistmel omaette laiutada, ees aga on võimalus sõita nagu süda lustib – kõik vajalik on käeulatuses ja viipe kaugusel. Sealjuures võivad mõlemad – nii juht kui laiutaja – olla kahemeetrised; S90s on mitme konkurendiga võrreldes… röögatult ruumi. 

S90 puhul on sõidu kvaliteeti sisse arvestatud paindlikud insenertehnilised lahendused, läbi mõeldud konstruktsioon, uudsed materjalid ja inimkeha järgi kujundatud elemendid. Baasvarustuses autol on peal rikkalikult turvaabisid ja mugavusvidinaid – kohanduv kiirushoidik, poolautonoomne juhtimissüsteem, nõlvalt startimise abi, linnasõidu abipakett, juhi väsimuse tuvastamine, programmeeritav mootori- ja salongisoojendus jms.

Volvo insenerid on kõigi 90 seeria mudelite puhul rõhutanud panustamist n-ö isesõitva auto arendamisse. Kõige madalamal varustustasemel kaasas olev poolautonoomne sõiduabi, mis suudab hoida pikivahet eelsõitjaga, püsida valitud sõidurajal ja vajadusel hädapidurdada, on järjekordne kinnitus paradigma muutusest: noobelklassi sõidukil ei sobi üheski asendis olla enam liiga lihtne.

Täpsemalt saab varustustasemete kohta infot siit. Toome eraldi välja odavaima, Kinetic-tasemel, esiveolise, 6-käigulise käsikastiga ja 2-liitrise D3 diiselmootoriga 150-hobujõulise S90 varustuse nimekirja. Sellest nähtub, et Volvo on jõuliselt muutmas mõtteviisi nagu oleks odavama otsa auto põhjendatult vaid rattad ja rool, millele kõik ülejäänu lisaks ümber osta tuleb…

[toggle title=”VOLVO S90 KINETIC VARUSTUS” load=”hide”]Hind alates 38 800 €

ACC adaptiivne püsikiirushoidik
Poolautonoomne juhtimissüsteem
Kiiruspiirik
Sõidurajalt kõrvalekaldumise hoiatussüsteem, sõiduraja hoidmise süsteem
Juhi valvsuse kontrollsüsteem
Liiklusmärkide tuvastamise süsteem
City Safety II aktiivturvalisuse süsteem, kaitseb kokkupõrke eest jalakäiate või jalgratturitega, kaitseb ristmikul vasakpööret sooritades kokkupõrke eest, tuvastab ja väldib suuri loomi
SIPS turvapadjad, salongi turvakarkass, lülisambavigastuse vältimissüsteem WHIPS
Elektrilised, nutikad esiistmete turvavööde pingutid, kolme punkti turvavööd tagaistmetel, ISOFIX kinnitused tagaistmetel
Elektroonilised stabiilsus- ning turvasüsteemid: elektrooniline stabiilsuskontroll koos Sport-režiimiga, alajuhitavuse kontrollsüsteem, veojõukontroll, haagise stabiilsuse süsteem
Adaptiivsed pidurituled – avariipidurduse puhul hoiatavad vilkuvad pidurituled teisi juhte
Kõrvalistuja turvapadja väljalülituslüliti
X1X0 Tekstiilsisu R100 Charcoal
Õhukvaliteedi kontrollsüsteem, salongiõhu puhastussüsteem + salongi eelnev ventileerimine auto lahtilukustamisel ja soojendamine peale mootori seiskamist
ECC-Elektrooniline kliimaseade, 2 tsooniga
Soojendusega esiistmed
12V pistikupesa keskkonsooli tagaosas
Esmaabikomplekt: autoapteek, tulekustuti, ohukolmnurk, helkurvest
Tehase immobilisaator
Valgustusega peeglid päikesesirmides
Tekstiilmatid
Esitulede pesurid
Charcoal dekoorid salongis
Nõlvaltstardiabi
Stop/Start
Mälufunktsiooniga vihmaandur
Multifunktsionaalne rool
Uus VOLVO SENSUS CONNECT 9” puutetundlik ekraan keskkonsoolil
High Performance audio, AUX, CD, iPOD/USB, Bluetooth
Kõnetuvastus ja hääljuhtimine (inglise, vene, saksa keeles)
Pardaarvuti
Rehvirõhu kontrollsüsteem
Halogeen esituled
Nahkkattega käigukanginupp
Kerevärvi uste käepidemed
Kerevärvi tahavaatepeeglid koos integreeritud suunatuledega
Programmeeritav autonoomne mootori- ja salongisoojendus
Elektriline ”autohold” funktsiooniga seisupidur
Rehviparanduskomplekt
Digitaalne kasutusjuhend auto keskekraanil
17” Silver valuveljed
8” TFT infopaneel juhile[/toggle]

[dropcap]SÕIDETAVUS [/dropcap]Volvo ei ole S90 puhul kiusatusele järgi andnud ning on jäänud truuks esiveole. Mitmed konkurendid on oma luksusklassi sedaanide puhul eelistanud õigevedu, võimalik, et klientide nõudmisel, kelle jaoks “tunne” peab olema “õige”. S90 kõige suurem ostjaskond paikneb tõenäoliselt Ameerika kontinendi põhjaosas; ja nendele on esmane märksõna “mugavus”, mitte “sportlik” või “kiiresõit”.

Noobelautole omast, “õiget stoilist sõidutunnet pakub S90 siiski kuhjaga. Vaikimisi Comfort-sõiduviisis liigub sedaan edasi nagu tõeline maanteelaev – lõdvestunult, rahulikult, kergelt küljelt-küljele kõikudes. Vedrustusele õnneks liigset lodevust ette heita ei saa. Tõsi, meie käsutuses on olnud vaid kallimas varustuses õhkvedrustusega sõidukid, sestap ei oskagi midagi kommenteerida entry leveli autodel kasutatud ristiasetatud lehtvedrude toimimise kohta.

Dynamic– sõiduviis annab vedrustusele käsu rivisse võtta ning edasiminek kulgeb sportlikumalt, kergelt tee ebatasasusi ja kere liikumisi tunnetades. Aga see on ka enam-vähem kõik, sest rooli tagasiside jääb kõigis neljas (lisaks öko ja isikupärastatud sõiduviis) ikka ühtemoodi… leebelt ükskõikseks ning kaheliitrise T6 mootoriga koos käiv 8-käiguline automaat mõtlikuks. Ei ole see auto kihutamiseks ja teravate nurkade mahanüsimiseks mõeldud, ei ole!

[dropcap]MILLINE JÕUALLIKAS VALIDA? [/dropcap]Meelde tuleb jätta kaks asja: kõik S90le pakutavad mootorid on kaheliitrised ja turbotatud. Hetkel on valikus 3 diisel – ja 2 bensiinimootorit, aasta lõpus lisandub ka hübriidajam.

Tõenäoliselt sellest hetkest alates hakkame S90st rääkima kui tõsisest driver’s car’ist – 235kW/320hj+65kW elektrimootor lubavad oodata sõiduelamust. Praegu räägime suheliselt mõistlikust kütusetarbimisest ja viisakast-rahulikust sõidust.

Sõltuvalt jõuallikast pakutakse S90-t koos 6-käigulise käsikasti või 6- või 8-käigulise automaatkastiga ning nelikveolisena. Praegusest valikust – enne hübriidajami jõudmist – on populaarseimad tõenäoliselt T6 bensiinimootor ja D4 diisel. Varustustaseme osas on raske kaasa rääkida, sest juba odavamas, Kinetic-varustuses on autol kõik eluks vajalik (ja palju rohkem) peal.

Kinetic varustuses S90 saab valida nii D3 kui D4 jõuallikaga, viimase puhul ka koos moodsa 8-käigulise automaadiga ja nelikveolisena (hind 45 700 eurot). See jätab õhku küsimuse, miks peaks ettevõtja rohkem kulutama, kui saab mõistliku raha eest… põhimõtteliselt kõik, mille puhul konkurentide juures tuleks end võlavanglasse lasta viia?

VOLVO S90 JÕUALLIKAD: BENSIIN/DIISEL

Screen Shot 2016-08-22 at 20.35.48

Screen Shot 2016-08-22 at 20.35.07

[dropcap]PEAAEGU ISESÕITEV AUTO [/dropcap]Okei, see on peaaegu nagu kosmos. Volvo on oma nutkate lahendustega võimalikel rivaalidel nii kaugele eest ära läinud, et need ei jaksa enam imestadagi vaid jätkavad omaette pusserdamist.

S90 intellekt on muljetavaldav. Põhimõtteliselt sina sõidad, ja auto mõtleb sinuga kaasa. Kaasamõtlemise märksõnaks on Pilot Assist, Volvo poolautonoomne sõidufunktsioon. Kuni kiiruseni 130 km/h suudab S90 sõidurida hoida ka ihuüksi ja pilkases pimeduses, igal muul ajal jälgida ümbritsevat, olla valmis teemuutusteks, ootamatuteks manöövriteks, pidurdamiseks.

S90 on valmis, kui sina oled valmis – ta mõtleb kaasa, aga ei võta kunagi juhtimist üle. Maksimaalselt on S90 valmis ise juhtima 15 sekundit. Sel ajal hoiab ta sõiduki rajal ja pidurdab vajadusel. Samal ajal põleb armatuuris indikaatortuli, mis palub juhil juhtimine oma kätesse võtta. Kui seda ei juhtu, tuleb assistent maha ja … see ei ole hea, mis edasi juhtub.

Miks selline lahendus? Juba XC90 puhul selgitasid insenerid, et Volvo ei taha võtta juhtimist üle vaid aitab juhil püsida fookuses, võttes enda kanda osa tüütutest tegevustest, näiteks pikivahe hoidmise. Ka on tehisintellekt võimeline otsustama juhi väsimuse üle, “vadates” juhile sõidu ajal silma. Kui aga juht ei peatu, vaatamata korduvale soovitusele, ei sekku auto tema ellu. Tahab sõita võssa, siis sõitku.

[dropcap]TUTTAV INFOLUST [/dropcap]”Tuttav” tähenab, et olete istunud ja soovitavalt sõitnud XC90 või V90ga (viimane on suhteliselt ebatõenäoline, sest Malagas anti meile proovida eeltootmismudeleid; esimesed universaalkerega autod peaksid Eestisse jõudma septembris) ning saanud osa salongis valitsevast esteetikast.

Kuna S90s on vaikne, nii vaikne (vinge koostekvaliteet ja korralik mürasummutus), on tõsine kiusatus kasutadagi autot isikupärastatud kontserdikohana. Ikka see – juba legendiks saanud – “Gõteborgi kontserdisaali helipilt” ja sinna treppidele sa Mendelssohni või Pärti kuulates uinudki. Sõidu ajal pole lugu parem, tahaks kaasteelised kuss! käratada ja mussi nautida. Melomaanist snoobi noobel elu.

[dropcap]RIVAALID, KONKURENDID, VÕISTLEJAD [/dropcap]Enamus neist jäi eilsesse päeva. Kui tahate tõsiselt – nagu tõsiselt – sõita, siis mõelge BMW-le. Selle raha eest peaks saama juba paar ratast ja veerand ust. Aga muidu, ootame ära hübriidajami ja siis me räägime!

Mugavuse ja intellekti osas võiks vaadata võrdluseks Lexust; funktsionaalsuse poole pealt “oma raha eest võimalikult palju” tuleb ootamatult mängu aga hoopiski Renault Talisman. Seega, valik on seinast seina ja kuivõrd tegu on nii teistsuguse Volvoga, ärge parem üldse kõrvale vaadakegi. Või mis te muidu salongi tulite? Niisama juttu ajama?!

[dropcap]VÕRDSUS, VENDLUS, VABADUS [/dropcap]Üht iganenud mõttemalli on Volvo oma 90-seeriat tehes lammutamas: noobelauto on kõigi jaoks! Sugu, nahavärv, toidueelistused S90 puhul rolli ei mängi: soliidne sedaan on sõidetav nii Hispaania mägiteedel kui Eesti lauskmaal, auto käsitsemise lihtsust kiidavad soliidses eas härrasmehed ja noored naisterahvad.

Ettevõtjale on S90 optimaalne valik – sama raha eest palju soliidset autot ning keegi ei vaata viltu, et näe, kus nüüd laristas. Sama auto sobib kenasti ka pere esimeseks autoks, ehkki tõenäoliselt pelgalt pereautona eelistatakse rohkem sõsarmudelit V90.

Taksofirmad, tellimussõitude tegijad, autorendifirmad – eks nemadki vaatavad põnevusega Volvo 90 seeria poole. On tõenäoline, et S90st kujuneb paari aastaga kommertskasutajate lemmik. Loodetavasti valitakse siis lisaks valgele ikka muid värve ka, muidu hakkab see linnapilt ikka väga ühetaoline välja nägema…

*Paradigma on sõna, mis muutus populaarseks tänu teadusajaloolasele Thomas Kuhnile, kes kirjutas 1962.aastal raamatu “Teadusrevolutsioonide struktuur” (The Structure of Scientific Revolutions). Tema määratluse kohaselt on paradigma kõigi kindlas valdkonnas tegutsevate uurijate poolt tunnustatud konkreetne teadussaavutus, mis teatud aja jooksul on teadlaskonnale näidiseks, kuidas probleeme püstitada ja lahendada.

Üldlevinud (ja liigkasutatud) mõistena on paradigma miski, mis on laialt teada ja tunnustatud – näiteks, et autol on neli ratast ja rool. Pseudoteadustes propageeritakse paradigmat ka kui uskumust, tõekspidamist, meelelaadi. Paradigma saab püsida kogukonna toel. Kogukond koondub ühise paradigma ümber ning on omandanud mingi tõekspidamise sama mudeli najal. Kogukonna liikmetel on ühesugused reeglid, mis võivad olla nii teadlikud kui ebateadlikud; teaduslikud kui ebateaduslikud. 

Paradigma muutus kätkeb eneses kogukonna mõtteviisi ja reeglite muutmist. Näiteks: autol on neli ratast ja rool, aga lisaks ka ise otsuseid langetav aju, mugavad istmed ja kilomeetripikkune turvavarustuse nimekiri ning selle kõige eest ei pea end emaseks maksma. See on see, mida Volvo meile oma uue mudeligeneratsiooniga öelda tahab.

VAATA VIDEOT S90 TEHNOLOOGILISTEST LAHENDUSTEST (INGLISE KEELES)

Pildid ja meedia: Andres Kruus, Volvo, Accelerista. Toimetas: Ylle Rajasaar

Vaata ja loe lisaks S90 kodulehelt
Pane end kirja proovisõidule

Uus Volvo V90: peaaegu isejuhtiv esinduslik universaalauto

 

VOLVO S90

73%
73%
Noobelautode lipulaev
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    7.5
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6
blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN