Kolmapäev, 24. aprill 2024
[corner-ad id=1]Tarkvarainsener Ahti Liin sõidab igapäevaselt ruumika, sisepõlemismootoriga pereautoga. Juhtus aga nii, et ühe ostuga koos kingiti Ahtile ka Tesla Model S 1-päevane proovisõit. Ahti, kes juba ammu unistas Teslaga sõitmisest, kasutas juhust, ja jagab oma proovisõidumuljeid nüüd ka Accelerista lugejatega.

[dropcap]TÕMME ON VÄGEV [/dropcap]Tesla Model S on juba 4 aastat olnud turul, mina sain alles nüüd selle haibitud sõiduvahendiga sõita. Ebaõiglane! Ka õnnestus mul pihta saada “tavalisele” Model S P85 mudelile, sest kõik kangema kraadiga sõidukid olid juba välja renditud. Auto võtsingi Teslarendist.

Etteruttavalt ja kokkuvõtvalt ütlen, et Teslaga tasub proovisõitu teha; kasvõi selle igal ajal olemas oleva tõmbe pärast. Pean ka tunnistama, et ma ei ole endale teadaolevalt kunagi varem ühegi, umbes 5 sekundiga “nullist sajani” autoga ka sõitnud. Seega, võib-olla on mu hinnang ebaadekvaatne; ja mu igapäevaselt Porschega kulgevad sõbrad muigavad siinkohal, sest teile on see kiirendus võib-olla tavaline asi.

Aga jah, see tõmme, see on omapärane. Esiteks on see päris tugev, vinge ja lõbus. Teiseks – ja see on ehk olulisemgi – on see tõmme kogu aeg olemas. Vajutad; ja läheb, ei mingeid kick-downe või veelgi enam – käsitsi käigu alla vahetamist, turbo reageerimisaegu jms. põlevate dinosauruste probleeme. Üks käik, üks vajutus ning rinnakorv surutakse vastu selgroogu. Väga mõnus. Vajutad, läheb. Vajutad, läheb. Põhimõtteliselt nagu trollibuss, aga palju kiirem.

Tesla Model S

[dropcap]EBAMEELDIV MÜRA [/dropcap]Teine üllatus Teslaga ei olnud nii meeldiv – see müra, mis tekib juba suhteliselt väikesel kiirusel, on häiriv. Jah, foori taga seisma jäädes on tunne, et auto sureb välja ning linnakiirusel mingil eriti siledal asfaldil on masin samuti vaikne. Niipea, kui tee on natukenegi krobelisem, on salongi jõudev müra ikka päris tugev.

Eriti häiriv on just rehvimüra; tunne on selline, nagu poleks autos mitte mingisugust mürasummutust. Isegi laps küsis tagaistmelt korduvalt, miks on autos selline müra. Kuulsin, et paarile kohalikule Teslale on mürasummutust lisatud, aga no andke andeks – autole, mis maksab 100 000 eurot on sellise asja lisamine ikka pisut veider!

[dropcap]ODAVUS PAISTAB SILMA [/dropcap]Tesla Model S-is on veidi negatiivsena mõjuvaid odavaid pisiasju veel – näiteks kummalise plastmassise raksatusega sisselülitatav suunatulekang. Mu kirjutis ei pretendeeri siinkohal põhjalikule kasutuskogemuse kirjeldusele, sestap las need pisiasjad jääda. Mind huvitas selle auto puhul ülalpool kirjeldatud tõmme ning järgmisena suur mölakas ekraan ja selle kasutatavus.

[dropcap]INFOLATAKAS… VABANDUST, -VÄLI [/dropcap]Piltide pealt näeb see ekraan ikka päris kole välja. Reaalses elus on seis, vähemalt disaini mõttes, natuke parem. Kui puhkeasendis näeb asi välja nagu oleks keset armatuuri paigutatud suur hall latakas, siis osõites on ekraan elus – sealt pealt vaatab alati vastu mingi pilt. Nii ei tundugi see infoväli hullult sea selga pandud sadulana, kuigi Tesla võiks asjade disainimisel mõnest muust margist natukenegi eeskuju võtta.

Model S Tesla info

Mu põhiline hirm on siiski mitte niivõrd väljanägemine kui selle ekraani kasutusmugavus. Ja tunded pärast selle infovälja kasutamist on kahetised. Nii ja naa. See ekraan ikka väga ennast ei õigusta, arenguruumi on kõvasti. Näiteks on ekraani funktsioonide valiknupud ülaservas – ja üles paremale tuleb juba mehiselt küünitada. 17-tolline ekraan, aga ma ei näe (kui ma just poolt ekraani raadiorakendusega katta ei taha) parajasti mängivat kanalit (või mängivat lugu for that matter)? Päriselt?! Ruumi nagu oleks ju. No võib-olla ma ei leidnud õiget kohta?

Istmesoojenduse sisse lülitamiseks tuleb ekraanil teha kolm (kolm!) vajutust ning kuna ees on 17” touch screen, siis ei saa seda päris pimesi teha. Kliimaseadmes salongi temperatuuri muutmiseks tuleb jällegi ekraanile vaadata ning pihta saada suhteliselt kitsale alale. Kokkuvõttes ei midagi katastroofilist, aga ka mitte väga lõpuni läbi mõeldud ja valmis lahendust veel. Ning jätkuvalt – lubage mul kahelda 17-tollise infovälja suuruse vajaduses.

[dropcap]PISIASJAD JÄTAB MEELDE [/dropcap]Samas on toredaid pisiasju Tesla Model S juures ju ka – vedrustuse seadistus näiteks. Tõsi, selle muutmiseks tuleb jällegi teha kolm (kolm!) vajutust suurel ekraani, aga edasi jäetakse sätitud asend GPS-iga meelde. Järgmine kord koju sõites on autol juba teada, et sissesõiduteele keerates tuleb vedrustus Very high peale keerata. Nutikas, lihtne, mugav.

Ja veel üks lahe pisiasi – armatuuris oleval pisikesel autopildil põlevad tuled vastavalt sellele, kuidas nad parasjagu päriselt on – kui pidurdad, siis süttivad digipildil pisikesed pidurituled, suunatuld näidates suunatuled. Mulle meeldis!

[dropcap]SALAPÄRANE PULT [/dropcap]Model S pult/võti on autokujuline, ilma eristuvate nuppudeta. Ehk siis tegu on äraarvamismänguga, millist osa mis puhul vajutada tuleb. Muidu tundub kõik suhteliselt loogiline, aga laadimispistiku luugi avamist puldilt leida mul ei õnnestunudki. Oli see võimalus üldse seal olemas? Seletati küll ja vist nagu oli, aga kus, ei mäleta. Õnneks saab seda luuki seest selle lämaka üleelusuuruse ekraani kaudu ka avada.

Tesla Model S

[dropcap]REOSTAADI ERIPÄRAD [/dropcap]Laiemalt elektriauto eripärast ka – sedamaid, reostaadi (hea küll – gaasipedaali) lahti lased, hakatakse kibekähku akusid laadima, mis Tesla puhul väljendub suht korralikus pidurdamises.

Kui dinosauruste (sisepõlemismootori) säästmiseks lased ristmikule lähenedes gaasi aegsasti lahti, siis elektriautoga sõites tuleb seda aega päris korralikult ümber kalibreerida ja pedaal palju hiljem lahti lasta. Muidu jääd lihtsalt kaugel enne ristmikku juba seisma. Leaf minu mälu järgi  tavarežiimil nii äkiliselt ei pidurda.

[dropcap]MAASLAMAJAT EI LÖÖDA [/dropcap]Üks personaalne laks veel selle loo lõppu ka – igapäevaselt vähe kõrgema autoga sõites on jube harjumatu autosse sisenemiseks sisuliselt maapinnale lamama minna ja väljudes jälle ennast vaevaliselt sealt maa pealt istumast üles ajada. Aga sellel tundel pole muidugi ei konkreetse Model S-i ega elektriautondusega mitte õhkagi seost.

[dropcap]KOKKUVÕTE [/dropcap]Tuleb lühike, see-eest sisutihe. Kokkuvõttes on Tesla Model S täitsa okei auto. Ootan suure huviga esimeste Model X’ide saabumist.

Tesla ja STI
Tesla ja tõeline dinosaurus, Subaru WRX STI. Kiirendus 0-100ni mõlemal umbes 5 sekundit
Tesla Model S pakiruum
Pakid paneme vööri!
Vaade juhi silma ees olevale infoväljale
Vaade juhi silma ees olevale infoväljale
Vastu maad istumine on harjumatu, see-eest on see üsna mugav
Vastu maad istumine on harjumatu, see-eest on see üsna mugav

Tekst: Ahti Liin Pildid: Ahti Liin, Tesla

Vaata lisa Teslarent lehelt

Kinnitatud – Tesla Model S saabki arvatud välise uuenduse!

 

1 kommentaar

  1. blank

    Ikka päris nadilt kirjutatud, väga palju ebatäpsusi. Ekraanil on kogu aeg all nii istmesoojenduste kui kliima nupud, ei ole vaja 3x vajutada. Regeneratiivset pidurdust saab reguleerida.

KOMMENTEERI SIIN